A jó- Állam...I.
Technológiai hibák sorozatából következnek be a sorozatos tragédiák... a talajvizsgálat rendben volt (?) - a rétegek egymásmellettisége adta az okot az elmozduláshoz- nem lehet hivatkozási alap, hiszen az objektumoknak földrengésbiztosnak kell lennie, a körzetre vonatkoztatva az engedélyek kiadásánál figyelembe hogy vették azt? Mennyi a “kihordási” ideje? Az idővel, illetve annak haladtával csak a terhelés fokozatos csökkentése mellett használhatóak-e (?) - mégpedig arányosan.
A magánszektor hátránya éppen az, hogy csakis haszonelvű és nincs fejlesztés! A beruházásokkal takarékoskodnak, a berendezések kapacitáskihasználásának növelésével az elérhető legnagyobb profit érdekében (!) - az motíválja....
“Ne féld a kevélyt, bökd oda derülten – mégha megorrol is – leperdültek magasabb lóról is!”
A hatékonyság sok esetben előny (az ásítozó hivatalnoknál mindenképp), de sok esetben – és ezt vizsgálat tárgyává kell tenni – hátrányt jelent, ha a műszaki kultúrát képviselő berendezéseket müszaki-együttható tekintetében nem vizsgálják felül, nem veszik figyelembe! Paks, Százhalombatta, Ajka, Tolmács-(szeszgyár) stb... hogy csak néhányat említsek a sok közül.
Az egyszerű zagy- és víztározók esetében is- a kormány tegye kötelezővé az önkormányzatoknak a területükön lévő összes objektum felülvizsgálatát! Nagyon sok helyen létesültek olyanok is, szint-fölött épültek- melyek átszakadása következtében falvakat sodorhat el a víz... csak példának Nagyoroszi – Patak között...de megnézném a Tiszai viztározót is, a Balaton környékét is stb.
Elég, mint történt idén is, hogy többéves csapadék hullik le rövid idő alatt, és a felázott föld a nyomást már nem képes kibírni!
Profitorientált világunkban mint látjuk a tőke életünkre tőr... van- hol tudatosan nem tesznek ellene, van- hol csak a kitűzött termelési mutatók elérése a cél, annak érdekében hajszolják a profitot, s fogalmuk sincs a következményekről. Katasztrófát senki nem tervez előre, de ha így megy tovább még fogunk látni belöle, ezért felelős az állam is és a mindenkori hatalom képviselői is!
Bauxit-előfordulások kimerülése hozta a más eljárást (Bayer eljárás létezik-e?- arra gondolok) – a gazdaságosan fel nem dolgozható bauxitok feldolgozásási technológiájának kialakítására, terheinek enyhítése végett, vajon érdemes-e a további fejlesztésre, vagy csak kizsigerelik a területet- minek következményeként bekövetkezett és bekövetkezik majdan is a katasztrófa? Timföldgyártás?
Az eddigieknél nagyobb súlyt kap-e, majd a gazdaságos (vagy mit annak vélnek) feldolgozó kapacitás fejlesztése? Hogy teremtik meg a technológiai egyensúlyt?
A szénbányákat tessék megnyitni, hatalmas kincs, és hatalmas lehetőség rejlik benne... munkát adna. Szénerőmű létesítésébe kell beruháznia az államnak, a környezetszennyezés kivédésére ott vannak a “filterek”... mint megoldás. Különböző eljárásokkal olaj, benzin, gáz nyerhető ki belöle...
Matolcsy ne ájuldozzon tegye a dolgát, mozgassa apparátusát, elalszunk gyerekek... és munka meg nem lesz, ezzel rosszabbodik a közhangulat, nem a rendörséget kell fejleszteni... csak ezek mellett!
Ahogy jó- székelyem mondja: “mett más üresség nem vót, de addig es adtak másféle dógot.”
Csak lóbál a lét- nézek vakon,
s felzokogok
egy belsőkép láttán ókor.
Ám, itt okos látók
irgalmaznak nekünk,
hol így, hol úgy,
itt és ott.
Kérem is Istent irgalmazzon
nekem a vaknak már
ne rontsa sorsát tovább-
Cudar szívvel ne bánjanak velünk,
ha vádolt
sorsunk csak gúny,
mert nincs számvetésünk
élve mégis halva vagyunk,
ily’ jámboron?-- (Szőke E.)
2010.10.15.