Orbánia…
„A rapszodikus magyar politikában nem meglepő, hogy immár mindenki szövetséget akar, de a legmarkánsabb szövetségkoncepciók egyelőre megosztják az eleve megosztott ellenzéket. Az jó, ha a kooperáció szükségességét egyre többen érzékelik…” (fn.)
Régi és új populizmus
„A mai populizmus számos tekintetben mutat rokonságot a múlt századi fasizmus és nácizmus (főként korai) jelenségeivel. Nem csupán bizonyos jelképek használatáról van szó (ezek sok esetben inkább médiacsalogató effektusok), hanem elsősorban tartalmi elemekről.
Rokon vonás a nacionalizmus.
A nemzeti retorika, a nemzeti szimbolika erőteljes – és kirekesztő jellegű – alkalmazása. Az ellenfél nemzetietlen, kívül áll a nemzeten: valójában a nemzet ellensége. A nép ellensége.
Rokon az ellenfél stigmatizálása, az ellene való gyűlöletkeltés és uszítás.
Rokon a parlamentellenesség, a népre való közvetlen hivatkozás. Az ezzel összefüggő utcai politizálás, a tömegdemonstrációk szervezése és felhasználása. Az e demonstrációkon elnyerhető, velük igazolható közvetlen népi és nemzeti felhatalmazás bemutatása.
Rokon az iparszerűen és gátlástalanul űzött manipuláció.
A modern propagandaeszközök erőteljes használata: egykor a rádióé, most a televízióé. A politikai üzenetek elfogadtatását célzó racionális érvelés helyett az azok besulykolására irányuló monoton ismétlések vég nélküli alkalmazása – az érzelmek és az indulatok felkorbácsolása…
…a vezérkultusz: annak összes antidemokratikus tartalmával és külső megnyilvánulásával.
…a regnáló politikai elit ostorozása, vele szemben a nép nevében – akár erővel való – föllépés jogosságának hangoztatása és vállalása.
…az antiliberalizmus. A közösségre való hivatkozás – az individuális szabadság és szabadosság ellenében.
…az állami gondoskodásra, az erőre, a rendre való hivatkozás.
…a gátlástalan ígérgetés, a szociális demagógia.
…az ilyen-olyan tartalmú és formájú tőkeellenesség, a nemzetközi pénzügyi és üzleti körök elleni hangulatkeltés és agitáció.
…a heves idegenellenesség, mindenféle másság elutasítása – a nyílt vagy burkolt antiszemitizmus.
A felsorolt rokon vonások egyike-másika természetesen más politikai áramlatokban is föllelhető. Ám mindez így, együtt csak a két világháború közti és a mai jobboldali populizmusok sajátja.
E rokonság mögött végső soron két történelmi korszak rokonsága áll.
Két válságidőszaké. Az egyik a múlt század elején köszöntött be, a másik a végén." (Debreceni)
Hittem, mint naiv gyermek-
lankáin életemnek
bajból mosollyal űztem a kínt,
verve kedvet
a teremtésnek…
de felnőtt a gyermek
szolgain a mostra
nem kiváltságra
szolgasorsra,
cserben a teremtővel bűnbánónak,
vágyaira foltosodott álarckénnyel
élhetetlenül e jelenben, mégis ronthatatlan— (Szőke Emil)
u.i”Az igazi művész mindent és mindenkit leleplez. A többi olyan bűvész, aki önmagát is csalja.” (!)
Egy nemzedék érzi és tudja, hogy nem képesek a „civil”- világ lelkéhez férkőzni… mások a színek, a belső hangok, zörejek- veszélyekkel járja „táncát” (vagy járatja inkább) a hatalom! Más problémák foglalkoztatnak bennünket, más nehézségek nyomasztanak minket, amelyek sóhajokkal vibrálnak s viharoznak, a más ellenséges örvények, örvénylések fenyegetőzésében…
Émelygős hitekkel körvonalazódik a jövő…
2011.07.20.